Tlenoterapia a sport
Tlenoterapia hiperbaryczna wykorzystywana jest również w sporcie. Korzystają z niej zarówno zawodowi sportowcy, jak również osoby uprawiające sport mniej wyczynowo. Zabiegi w komorze hiperbarycznej gwarantują szybsza regenerację po ciężkim, wysiłkowym treningu, redukują deficyt tlenowy i pozwalają szybciej wrócić do formy po ewentualnej kontuzji. Dzięki terapii zwiększa się ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego) oraz zanika efekt zakwaszenia mięśni. Ponadto poprawia się metabolizm i zmniejsza się poziom odwodnienia organizmu.
Dla każdego sportowca kondycja fizyczna jest kwestią niezwykle ważną. Dlatego też najlepsi zawodnicy swój trening wzbogacają o regularne zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej, które wzmacniają układu immunologiczny, szybszą regenerację po wysiłku , zwiększają wydolność organizmu, lepszą koncentrację , wzrost liczby komórek macierzystych , łagodzi stan zapalny, redukuje obrzęki , poprawia przepływ krwi do uszkodzonych tkanek co powoduje szybszą regenerację , wspiera ogólny stan zdrowia organizmu oraz znacznie redukuje czas niezbędny do regeneracji po wzmożonym wysiłku. Każda niemalże dyscyplina sportowa naraża swoich zawodników na duże prawdopodobieństwo wystąpienia urazów, kontuzji, czy złamań.
Tlenoterapia hiperbaryczna ma niezwykle korzystny wpływ na procesy regeneracyjne – przyspiesza gojenie się ran, ustępowanie obrzęków, redukuje stany zapalne towarzyszące kontuzjom oraz wzmaga produkcję kolagenu. Sportowcy, którzy korzystają z zabiegów, potwierdzają szybszy powrót do całkowitej sprawności fizycznej.
Zwiększenie wydolności organizmu
Pułap tlenowy jest jednym z kryteriów oceny wydolności, a więc potencjału tlenowego naszego organizmu. Wydolność określamy poprzez siłę naszego organizmu, natomiast wytrzymałość przez zdolność do długotrwałego wysiłku bez obniżania efektywności działań oraz efektu przemęczenia.
Przebywanie w komorze hiperbarycznej jest przebywaniem w ciśnieniu głębinowym, gdzie tlen jest skoncentrowany w mniejszej przestrzeni. Sesja oddychania powietrzem pod ciśnieniem dostarcza sportowcom większą dawkę tlenu, który wzmacnia ich między kolejnymi treningami, zwiększa natlenienie tkanek (min. o 25 %), jak również pomaga w pozbyciu się kwasu mlekowego – toksyny, która tworzy się podczas dużego wysiłku fizycznego – treningu.
W 2006 roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w komisji etyki orzekła, że komory hiperbaryczne realnie zwiększają wydolność organizmu sportowców. Jednocześnie komitet wykonawczy powstrzymał się od dodawania ich do listy zakazanych substancji i metod wsparcia. To znaczy, że tlenoterapia hiperbaryczna może zostać włączona nie tylko do programu rehabilitacji pourazowej, ale także stałego programu treningowego, dla poprawy wydolności organizmu.