Pinoterapia
To technika, za pomocą której stymuluje się określone punkty na ciele człowieka przy pomocy pinów i pinokatów. Jest to metoda nieinwazyjna. Podczas bodźcowania pobudzane są wybrane ośrodki w mózgu. Dzięki temu układy mięśniowy oraz więzadłowy odbierają sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i minimalizacji bólu. Pinoterapia efektywnie wpływa również na leczenie zaburzeń tkanek miękkich, stymuluje podstawowe mechanizmy regeneracyjne, przebudowę tkanek oraz poprawia lokalny metabolizm.
Suche igłowanie
Suche igłowanie to zabieg polegający na terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych za pomocą igieł akupunkturowych. Fizjoterapeuta wyszukuje tzw. punkty spustowe, a następnie wbija igły. Terapia jest tym skuteczniejsza im celniej zostanie zlokalizowany punkt spustowy i im precyzyjniej wykonane zostanie wkłucie igłą.
W trakcie zabiegu w miejscu nakłucia pacjent może odczuwać mrowienie, kłucie, uczucie rozpierania tkanek. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki krwiak. Normalną reakcją pozabiegową jest 1-2 dniowa bolesność nakłuwanej okolicy.
Dla uzyskania optymalnego efektu suche igłowanie powinno być łączone z terapią manualną i ćwiczeniami.
Kinesiotaping
Kinesiotaping (często określany jako „tejping sportowy”), to metoda plastrowania polegająca na naklejania specjalnej taśmy (o właściwościach elastycznych) na powierzchnię ciała. Kinesiotaping został opracowany przez dr Kenzo Kase, japońskiego chiropraktyka w latach 70 ubiegłego stulecia. Zasady stosowania kinesiotapingu oparte są na kinezjologii, czyli nauce zajmującej się ruchem ciała człowieka.